W 1995 roku Heroes 3 świętował swoją premierę: zgodnie z tradycją King ’ s Bounty główny projektant John Van Kanegem umieścił niekończącą się taktykę koła w kolorowym świecie fantasy. Seria 3DO była tak popularna, że pojawiły się dziesiątki następców i rozszerzeń. Trzecia część, wydana w 1999 roku, jest uważana za najbardziej komercyjny sukces, a teraz została wydana przez Ubisoft jako wersja HD na PC i iPada. Czy podróż w czasie jest warta nieco mniej niż 15 euro? Więcej na ten temat w teście.

Królowa odsłon z serii Heroes of Might & Magic

Jestem nostalgiczny. Oznacza to, że mam serce do klasyki i uwielbiam zamykać oczy. Ale kiedy brutalnie dozwolone wprowadzenie Heroes of Might & Magic 3 HD Działa w małym oknie, ogarniają mnie bardzo silne odruchy ucieczki zarówno na iPadzie, jak i komputerze. O mój Boże, co to za strasznie zły fantasik! Z jednej strony chcę wycisnąć z siebie uśmiech, ale pani w stringach i płytowej zbroi wciąż mówi po niemiecku. – Muszę bardzo szybko usunąć twoje złe gadanie o sztandarach Eratii, aby przynajmniej dziesięć gwoździ mogło się cofnąć…

I nawet to nie wystarczy. Ponieważ po rozpoczęciu pierwszej kampanii ponownie wita Cię królowa „Catherine Ironfist”, która wydaje swój „epicki” rozkaz: zebrać żołnierzy, powstrzymać inwazję Nigonów i rozbić wszystko na swojej drodze, aby zjednoczyć Królestwo. – A w kogo grasz? Najpierw tylko Hauptmann Christian. Wygląda na swoim portrecie jak Franzl jego syn z historycznej Monzetty Sissy-na całuje rękę. Ale hej: ma ” stado (!) łuczników”, pikenery oraz gryfy. Z wyjątkiem dobrych tekstów, może później wpisać Wszystko inne W typy żołnierzy. I jeszcze jedno: jest wielu innych bohaterów.

Heroes 3 do pobrania w wersji HD

Ale co właściwie jest moim marudzeniem na temat prezentacji lub kiczu? Można pozwolić złe fantazje po prostu być teraz! Ale ostatecznie nie chodzi o odgrywanie ról, ale o taktykę. Tak, ale nawet jeśli gryziesz zęby i przełączasz się w tryb śmieci narracyjnych, aby skupić się tylko na zdobyciu kręgu, klasyk szybko traci atrakcyjność. Porównując na przykład Heroes 3 downlload z serią emblematów Fire lub obecną taktyką okrążeń na iPadzie, taką jak Ravenmark lub Desert Fox, istnieją między nimi światy jakości.

heroes 3 pobierz

Mimo to staram się przyjąć złoty, błyszczący projekt artystyczny jako hołd, ignorując irytujące błędy ortograficzne i zanurzając się w okrągłej walce. Might & Magic porywa tak w kolorową kołdrę między elfami i nieumarłymi, magami i nekromantami. Nie jest to jednak zbyt zabawne, ponieważ wymagania taktyczne są ograniczone – najlepiej wyobrazić sobie kampanię rozpoczynającą się od małego fragmentu we mgle wojny.

Poziom trudności bezpośrednio do wyższego z pięciu poziomów. To, co wtedy wkładałem w siebie jak frytki, runda po rundzie, wydaje się dziś drobną przygodą ukrytych przedmiotów dla dowódców. Na mapie świata stoicko przeglądasz wszystko, co spotyka się ze skarbami, surowcami i artefaktami. Ponieważ temu monotonnemu nurkowaniu towarzyszy odsłonięcie mapy, ale przynajmniej pojawiają się szczątkowe zachęty do eksploracji – tak, od czasu do czasu to kolejne kliknięcie ponownie się miga. To sprawia, że odpędzasz mgłę wojny, dopóki nie przypomnisz sobie głupiej anegdoty, że epos i cierpienie są tutaj blisko siebie. Nie, to nie jest blender – jest też wiele do przemyślenia: na poziomie strategicznym należy wziąć pod uwagę surowce, rekrutacje, zaklęcia, klasy bohaterów i do ośmiu rodzajów miast.

heroes 3 okładka

Tymczasem zawsze możesz poprosić potwory widoczne na mapie o taniec na polu bitwy. Nie elegancko walczą z składami, formacjami, wysokościami i spółkami, ale raczej niezręcznie walczą wszystkimi zwykłymi i magicznymi środkami. Tak, należy zwrócić uwagę na ataki bliskiego zasięgu i dalekiego zasięgu, a także na umiejętności pasywne. Tak, im dłużej grasz, tym więcej możliwości pojawia się ponad 50 rodzajów żołnierzy. Ale jest więcej masa niż klasa. Walki półgarskie nie tylko wyglądają dziwnie, gdy katapulty strzelają swoimi śrubami pod dziwnymi kątami, ale także czują się zbyt powierzchowne. Wersja HD zoptymalizowana pod kątem 16: 9 jest oczywiście ładniejsza, zwłaszcza, że są dodatkowe cienie, a także wyższe rozdzielczości. Ale jakie są te magiczne efekty? Od naprawdę szlachetnego tła jesteś tak daleko, że możesz trzymać się oryginału z modami.

Sprawdzone rozwiązania z klasycznej odsłony Heroes 3

Nawet jeśli dwa rozszerzenia (Armageddon Blade, Shadow of Death) nie trafiły do wersji HD-objętość pasuje do wszystkich systemów. Trzy kampanie są wybierane od samego początku (Niech żyje królowa, lochy i diabły, łupy wojenne), cztery kolejne można odblokować. W scenariuszach możesz czerpać z całości: istnieje ponad 50 potyczek we wszystkich wariantach i rozmiarach kart od małych do ogromnych do ośmiu frakcji. Zasadniczo konieczne jest zniszczenie wszystkich wrogów, ale musisz także zająć wszystkie kopalnie, chronić artefakty, budować specjalne budynki, pokonać wszystkie potwory lub podbić miasta. W trybie dla wielu graczy możesz doświadczyć ich za pośrednictwem Hotseat lub online, w tym czatu i zaproszeń. Na PC Wszystko działa, w tym lobby i kompatybilność Steamworks. Ale szczerze mówiąc, kto chce obecnie grać w sieci?